Arama sonuçlarınız

Arsasını Kat Karşılığı Müteahhitlere Vermeyi Düşünenlerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

tarafından gönderildi boray üzerinde 4 Mart 2016
| 0

Evinizde alacağınız basit önlemlerle, biraz özen ve küçük bir yatırımla elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Evlerde sağlayacağınız elektrik tasarrufu ile hem kendi cüzdanınıza, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz. Ayrıca daha az elektrik tüketimi, daha az çevre kirliliği demektir. Bu nedenle herkesin elektrik tasarrufu konusunda dikkatli olmasında fayda vardır.

Öncelikle evlerinizdeki elektrikli cihazları kullanmadığınız zamanlarda prize takılı bırakmayın ve stand-by yani bekleme modunda tutmayın. Buna cep telefonu sarj adaptörleriniz de dahildir. Evinizden tatil ya da iş amaçlı uzun süre ayrılmanız gerektiğinde, mümkün olan tüm elektrikli cihazların fişlerini çekip, sigortaları kapatın.

Üçlü, dörtlü, beşli priz çoğaltıcılarını mümkün olduğunca az kullanın. Kullanmanız gerektiğinde ise kablo uzunluğunun mümkün olduğunca kısa olmasına, kablo kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin.

Özellikle kış aylarında güneş enerjisinden mümkün olduğunca fazla yararlanmaya özen gösterin. Gündüzleri perdelerinizi açın ve evinizi güneş ışınlarının bir miktar ısıtmasını sağlayın.

Elektrikle çalışan hiçbir cihazın üzerini özellikle çalışırlarken örtmeyin.

Apartmanlarda, bahçelerde ve koridorlarda zamanlayıcılı, fotoselli sistemler tercih edin.
Birden çok düşük güce sahip lamba ile aydınlatma yerine az sayıda ( mümkünse bir tane ) yüksek güçte lamba kullanın.

Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renkli seçilmelidir.

Yeni aldığınız elektrikli cihazların A, A+ ve A++ enerji sınıfı olmasına özen gösterin. Gerçekten de gelişen teknoloji ile üretici firmalar çok daha tasarruflu ve yüksek enerji verimliliği ile çalışan cihazlar üretme yarışına girdiler. Bu ürünlerin fiyatı biraz daha yüksek olmakla birlikte sağladıkları tasarruf ile uzun dönemde ödediğiniz tutarı fazlası ile size amorti etmektedirler.

Belirli Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Tasarrufu Yöntemleri

Klimalar: İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor. Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması da klimanın soğutma yükünü azaltıyor, dolayısıyla daha az enerji kaybına sebep oluyor.

Ocak ve fırınlar: Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanı tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Mikro dalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor, bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyorlar.

Çamaşır makineleri: Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekiyor. Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı. Eğer mümkünse çamaşırlar dışarıda güneş ve rüzgârdan yararlanarak kurutulmalı.

Bulaşık makineleri: Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak, ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalı. Bulaşıkları ön durulamaya tabi tutmak gereksizdir, gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalı. Bulaşıkların sanitasyonu için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 55 derece su sıcaklığı yeterlidir. Tam kapasite dolmadıkça makine çalıştırılmamalı.

Elektrikli süpürge: Elektrikli süpürgenin torbası sık sık boşaltılmalı. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlıyor. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

Buzdolabı ve derin dondurucular: Buzdolabı ve derin dondurucularınızın içini tıka basa doldurmayın. Koyduğunuz paketlerin arasında boşluk olmasına özen gösterin. Kapaklarını mümkün olduğunca kısa süre açık tutun.

Lambalar: Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır. Akkor lambalar yerine tasarruf ampülleri ve florasan lambalar kullanın.

Ütü: Ütünüzü gerekenin üstünde çok yüksek derecelerde çalıştırmayın.

Listeleri Karşılaştır