Arama sonuçlarınız

Renklerin Psikolojik Anlamları

tarafından gönderildi boray üzerinde 18 Şubat 2020
| 0

İçinde vakit geçirilen mekânlarda kullanılan bazı renkler, kişilere ilham verirken, bazı renklerin ise tembellik etkisi yarattığı bildirildi.

Uzmanlar kullanılacak boya ve dekor renginin, mekânın kullanılış amacına göre belirlenmesi gerektiğini ifade ederken, dekor renklerinin, yansıttığı ışık ve hissettirdiği duygularla kişiler üzerinde olumlu ya olumsuz etkiler yapabileceğini kaydetti.

Kırmızı, Başlangıçları Teşvik Eder

Uzmanlar, fiziksel gücün, hareketin rengi olan kırmızının başlangıçları teşvik ettiğini belirterek “Kırmızı çalışma şevkini artırır. Tembelliğin karşıtıdır, ancak kızgınlığa ve saldırganlığa da yol açabilir. Bu nedenle hareketin yoğun olduğu yerlerde çocuk odaları, dans stüdyoları ile diskotekler gibi topluma açık olan alanlarda kullanılmalıdır. Koyu tonları yoğun ve sıkıcı bir atmosfer yaratır” dedi.

Turuncu İletişimi Simgeliyor

Turuncunun da kırmızı gibi dışa dönük ve heyecan verici hatta kırmızıdan daha yapıcı olduğunu belirten bilir kişiler, sağlık, canlılık, yaratıcılık, güven, cesaret ve iletişimi simgeleyen turuncunun ezici olma ve üstün gelme isteklerini de beraberinde getirdiğini ifade etti. Uzmanlar turuncunun gösteriş meraklısı bir karakteri de dışa vurabileceğini vurgulayarak, mutfakta, çocuk ve yemek odası ile koridorlarda sıcaklık yaratacağını neşe ve mutluluk vermesi istenen ortamlarda ve geniş alanlarda kullanılabileceğini söyledi.

Sarı, İlham Verici

Sarının parlak, neşeli ve sevecen etkisinin umut aşıladığını belirten uzmanlar, “İlham vericidir, zihinsel karışıklığa da yol açabilir. Mutfak için çok uygundur. Çalışma odalarında kullanılmamalıdır çünkü zihni bulandırıp karışıklığa yol açar. Dinlenme amaçlı ortamlarda da önerilmez” diye konuştu.

Yeşil, Yatıştırıyor

Paylaşımın, işbirliğinin, uyumun ve cömertliğin rengi olan yeşilin ise yatıştırıcı etkisine dikkati çeken uzmanlar, yeşilin güven ve huzur verdiğini ifade ederek şunları kaydetti:

Mavi, Barış ve Sevginin Rengi

“Yeşile yakın bir renk olan turkuaz da değişimin ve dönüşümün simgesidir. Dikkati ayakta tutar. Kendini ifade etmeye yardımcı olur. Mekânları daha geniş gösterir. Banyolar, yatak odaları ve çalışma odalarında da kullanılabilir. Açık tonları duvar için uygundur. Mavi ise barışı, sevgiyi ifade eder. Hayalperestlik ve aşırı duygusallık yaratabilir. Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Yatak odalarında, meditasyon mekanlarında açık tonları uygundur. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. Koyu tonları tembellik ve melankoli yaratır.”

Mor, Yaratıcılık ve Hoşgörü Uyandırıyor

Uzmanlar, asaleti ve kendine güveni temsil eden morun yaratıcılık ve hoşgörü uyandırdığını dile getirerek bu rengin unutkanlık ve sabırsızlık yaratabileceğini vurguladı. Morun, özellikle meditasyon odaları için uygun bir renk olduğunu anlatan Uzmanlar, bu rengin lavanta, leylak ve orkide tonlarının yatak odaları ve çalışma odalarında kullanıldığını, kendine güven duygusunu uyandıran bu rengin açık tonlarıyla hastanelerin bekleme odalarının dekore edilebileceğini söyledi.

Beyaz ve Siyah

Uzmanlar beyazın enerji sistemini dengelediğini belirterek yaratıcılık duygularını açığa çıkardığını ve geliştirdiğini vurguladı. Siyah, gri ve kahverengi gibi renklerin ise yoğun ve ağır bir enerjiye sahip olduğunu anlatan uzmanlar, siyahın aşırılıkları dengelediğini ancak tek renk olarak kullanılmaması gerektiğini dile getirdi. Uzmanlar, kahverenginin de sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Listeleri Karşılaştır